Ekologicznie – aktywnie!


Jak połączyć działalność proekologiczną oraz aktywizację i wzmacnianie postaw proekologicznych wśród osób z niepełnosprawnością intelektualną? Odpowiedź na to pytanie może wydawać się trudna, ale nie niemożliwa. Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Cieszynie rozpoczęło realizować projekt stworzenia ekologicznego ogrodu sensorycznego w Bażanowicach pod Cieszynem.
Celem projektu jest edukacja społeczności lokalnej (od przedszkola, szkoły podstawowej, gimnazjum, szkoły średnie oraz ludzi dorosłych) w zakresie zdrowego stylu życia, wykorzystywania zasobów naturalnych, które mogą posłużyć do zmiany spostrzegania wartości natury, zasobów naturalnych, zauważenia jej prostoty, a jednocześnie służącej zdroju i ochronie środowiska naturalnego. Sam ogród zajmuje 36 arów z 3,5 ha działki rolnej. Na wydzielonej części w pierwszym etapie posadzono lawendę, w dalszych etapach planuje się posadzić: miętę, bazylię, lubczyk, tymianek oraz rozmaryn. Z inicjatywy osób z niepełnosprawnością intelektualną mogą być prowadzone jeszcze inne uprawy.
Projekt spełnia dwa zadania, zgodne z ekozofią niepełnosprawnych (ekologiczną filozofią życia):
1. Zachęta do zastąpienia części modnych „angielskich trawników” bardziej sensorycznymi, atrakcyjnymi roślinami.
2. Sensoryczne (pobudzające zmysły) rośliny i zioła mają specyficzny zapach, rozpoznawalny, co może być przełożone na pobudzenie smaku, dotyku.
Projekt „Ekologiczny ogród sensoryczny” realizowany jest w ramach partnerstwa Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Cieszynie oraz Fundacji Nutricia w ramach Programu Wolontariusze HOPE oraz przy wsparciu Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy. Projekt został współfinansowany przez obie instytucje, dodatkowym elementem pomagającym w realizacji był wolontariat pracowniczy obu stron. W pracach na rzecz powstania ogrodu brali udział również podopieczni PSOUU Koło w Cieszynie oraz mieszkańcy Bażanowic (miejscowości, gdzie zlokalizowany jest ogród ekologiczny). Uczestnicy bezpośrednio zaangażowani w projekt, oprócz aktywności fizycznej sprzyjającej zdrowiu, zyskują na wiedzy dotyczącej zdrowego żywienia i wykorzystania zasobów ziemi do tego celu. Ponadto osoby, które będą zaproszone do uczestnictwa w wizytach studyjnych lub w warsztatach, mają możliwość poddania weryfikacji swój dotychczasowy model funkcjonowania uwzględniając wartości, których nie mogli lub nie chcieli dostrzec.
Sam projekt stworzenia ekologicznego ogrodu wkomponowany jest w idee budowy Centrum Kształcenia i Wymiany Doświadczeń „Ekozofia Niepełnosprawnych” – jest małym krokiem do zmiany myślenia o przyszłości następnych pokoleń, dla których w obecnym szybkim rozwoju postępu techniki dążymy do zrównoważonego rozwoju. Inaczej mówiąc – postępu techniki, rozwoju nie da się zatrzymać (nawiasem mówiąc nikt tego nie chce, ale musimy go równoważyć, aby nie unicestwić się). – mówi Elżbieta Waliczek wiceprzewodnicząca Zarządu Koła terenowego PSOUU w Cieszynie. Sam projekt „Ekozofia Niepełnosprawny” (www.ekozofia.ox.pl) zakłada powstanie centrum kształcenia, w którym odbywać się będzie edukacja i rehabilitacja osób z niepełno sprawnościami umysłowymi. Następnym elementem będzie tworzenie miejsc pracy. Nasz projekt jest pierwszym w Polsce, który proponuje kompleksowe rozwiązania edukacji, rehabilitacji, włączenia w życie społeczne osób z niepełnosprawnością intelektualną. Pokazuje, że osoby te nie muszą być tylko biorcami (mamy na myśli pomoc społeczną i środki z budżetu państwa), ale potrafią być aktywni, wiele dać od siebie, zarabiać na życie. Ważnym elementem naszego projektu jest powiązanie edukacji, rehabilitacji, terapii, zatrudnienia osób niepełnosprawnych z ekologią. Zastosujemy przy budowie i adaptacji obiektów techniczne rozwiązania ekologiczne, ekologiczny systemu budowy domów, ekologiczną uprawę rolną i tradycyjne przetwórstwo żywności. Będziemy uczyć ekologicznego stylu życia, poszanowania przyrody. – mówi Elżbieta Waliczek. 

 

źródło: Głos ekologii, 3.09.2014 nr 13 (18) 2014, s. 7 zobacz

 

KONTAKT

Nasze dane kontaktowe, napisz do nas.


PSONI Koło w Cieszynie

ul. Zamkowa 4
43-440 Bażanowice

33 858 05 89

kontakt@psonicieszyn.org

Inspektor ochrony danych osobowych:
Ewa Piotrowska
iodo@psonicieszyn.org

KRS: 0000070261
NIP: 548-10-52-070

Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Bażanowicach

Niepubliczna Szkoła Podstawowa Specjalna w Bażanowicach

Niepubliczna Szkoła Przysposabiająca do Pracy w Bażanowicach

ul. Zamkowa 4
43-440 Bażanowice

33 858 05 89

kontakt@psonicieszyn.org

sekretariat@psonicieszyn.org



Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Cieszynie

ul. Mickiewicza 13
43-400 Cieszyn

33 858 13 64

Rehabilitacja Medyczna

rejestracja@psonicieszyn.org

Świetlica Terapeutyczna

swietlica@psonicieszyn.org

Bank Spółdzielczy w Cieszynie: 12 8113 0007 2001 0002 9304 0001