Goleszów: Zameczek w Bażanowicach uzyska nowe oblicze


Wizualizacja inwestycji, jaką prowadzi w Bażanowicach Polskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Z Upośledzeniem Umysłowym, otrzymała właśnie zgodę konserwatora zabytków. Oznacza to, że stowarzyszenie jest już na ostatniej prostej, by rozpocząć gruntowną przebudowę tzw. Zameczku niedaleko ulicy Cieszyńskiej w Bażanowicach. 


- Po konsultacjach projektu ze Śląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Katowicach Delegatura w Bielsku-Białej wizualizacja Zameczku w ostateczności uzyskała zgodę konserwatora. Następnym krokiem jest dokończenie prac projektowych i złożenie wniosku pozwolenie na budowę - informuje Rafał Guzowski ze Stowarzyszenia PSOUU.

Realizacja gruntownego remontu tego budynku wiąże się ze stworzeniem w Bażanowicach Centrum Kształcenia i Wymiany Doświadczeń "Ekozofia Niepełnosprawnych”. Jest to pierwszy w Polsce projekt, który proponuje kompleksowe rozwiązania edukacji, rehabilitacji i włączenia w życie społeczne osób z niepełnosprawnością intelektualną.

- Ważnym elementem naszego projektu jest powiązanie edukacji, rehabilitacji, terapii, zatrudnienia osób niepełnosprawnych z ekologią. Zastosujemy przy budowie i adaptacji obiektów techniczne rozwiązania ekologiczne, ekologiczny systemu budowy domów, ekologiczną uprawę rolną i tradycyjne przetwórstwo żywności - zapowiada Guzowski.

Architekci skupiają się na dostosowaniu wizji ośrodka uwzględniając nie tylko istniejący budynek, ale również rosnące na terenie posesji stare drzewa. Już teraz wiadomo, że zameczek z XIX wieku zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, a w części parceli zbliżonej do Bobrówki powstanie budynek, gdzie mają odbywać się zajęcia dla podopiecznych ośrodka. Planowane jest również wzniesienie drugiego budynku, bezpośrednio sąsiadującego z Zameczkiem. Wstępnie planowane jest tam umieszczenie rehabilitacji oraz zaadoptowanie pomieszczeń na tzw. mieszkania treningowe.

Inwestycja jest już na ostatniej prostej przygotowań. Po dokończeniu prac projektowych Stowarzyszenie na przełomie stycznia i lutego złoży w starostwie powiatowym pozwolenie na budowę. Zgodnie z procedurami dopiero w momencie uzyskania pozwolenia na budowę PSOUU rozpocznie poszukiwania konkretnych źródeł finansowania, jednak już wiadomo, że inwestycja, ze względu na swoja złożoność, musi być finansowana z kilku źródeł. Jak wynika z projektu architektoniczno-budowlanego inwestycji, koszt całego remontu wyniesie ok. 30 mln zł. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace budowlane zaczną się już w 2015 roku.

Mimo zaawansowania prac związanych z remontem Zameczku, przy drugim obiekcie również należącym do PSOUU po drugiej stronie ulicy Cieszyńskiej, tzw. oborze prace nadal stoją w miejscu.

Przypomnijmy, że stowarzyszenie weszło w posiadanie zabytkowego budynku obory w 2011 roku. Problem jednak w tym, że powstałe w 2011 roku Studium Uwarunkowania Przestrzennego w gminie Goleszów uniemożliwia stworzenie w zakupionej oborze działalności, jaką PSOUU chciałoby prowadzić. Jest to działka i nieruchomość o charakterze przemysłowym i według zapisu w Studium można prowadzić tam tylko działalność produkcyjną lub magazynową. PSOUU nie ma takich zamiarów, gdyż jego celem jest stworzyć tam Zakład Aktywności Zawodowej, którego działalność będzie związana z gastronomią, a ściśle restauracją, gdzie zatrudnienie znajdą również osoby z niepełnosprawnością intelektualną.

Aby mogło zmienić się przeznaczenie działki i nieruchomości, należy wprowadzić zmiany w ww. Studium. Tu jednak zaczynają się zawirowania w Urzędzie Gminy w Goleszowie, w którym dwukrotnie ogłaszano przetarg na wykonanie projektu Studium w momencie, gdy pierwszy wykonawca nie sprostał zadaniu i gmina zerwała z nim umowę. W ten sposób stracono blisko rok, bo nowy wykonawca, spółka "Ład" z Katowic, rozpoczął od nowa prace nad Studium w lutym tego roku. Wójt Goleszowa ocenia, że być może w tej sytuacji dokument będzie gotowy dopiero w połowie 2015 roku. Do tego czasu PSOUU jako właściciel budynku jest zobowiązany przez konserwatora zabytków do prac interwencyjnych polegających na naprawie na bieżąco występujących zniszczeń, ale nie może rozpocząć generalnego remontu.

 

gazetacodzienna.pl, 15.12.2014, MB, źródło

KONTAKT

Nasze dane kontaktowe, napisz do nas.


PSONI Koło w Cieszynie

ul. Zamkowa 4
43-440 Bażanowice

33 858 05 89

kontakt@psonicieszyn.org

Inspektor ochrony danych osobowych:
Ewa Piotrowska
iodo@psonicieszyn.org

KRS: 0000070261
NIP: 548-10-52-070

Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Bażanowicach

Niepubliczna Szkoła Podstawowa Specjalna w Bażanowicach

Niepubliczna Szkoła Przysposabiająca do Pracy w Bażanowicach

ul. Zamkowa 4
43-440 Bażanowice

33 858 05 89

kontakt@psonicieszyn.org

sekretariat@psonicieszyn.org



Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Cieszynie

ul. Mickiewicza 13
43-400 Cieszyn

33 858 13 64

Rehabilitacja Medyczna

rejestracja@psonicieszyn.org

Świetlica Terapeutyczna

swietlica@psonicieszyn.org

Bank Spółdzielczy w Cieszynie: 12 8113 0007 2001 0002 9304 0001