Rozwój turystyki na granicy


Polsko-czeska współpraca transgraniczna prowadzona w ramach Euroregionu Śląsk Cieszyński - Těšínské Slezsko, w tym również w obszarze turystyki, ma blisko 20-letnią tradycję. W tym okresie podmioty działające na terenie Euroregionu zrealizowały setki transgranicznych różnorodnych przedsięwzięć, których efekty mają charakter długofalowy i zauważalne są po obu stronach granicy. Pojawiły się chęci aby rozwijać współpracę w tym obszarze w szerszym wymiarze, na pograniczu regionów śląskiego, opolskiego i morawsko-śląskiego.

Aktywne uczestnictwo w rozszerzaniu i uatrakcyjnianiu dotychczasowej polsko-czeskiej oferty turystycznej, między innymi o nowe projekty współpracy: „Śladami dziedzictwa kulturowego Śląska” oraz „SACRUM TESCHINENSIS. Stworzenie oferty turystyki sakralnej Śląska Cieszyńskiego”, wykazuje Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Cieszynie, Spolek Renesance oraz Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej „Olza” - Euroregion Śląsk Cieszyński.

W związku z tym w dniu wczorajszym podpisana została deklaracja współpracy na rzecz tworzenia i rozwoju transgranicznej oferty turystyki kulturowej "Śladami dziedzictwa kulturowego Śląska". Taka współpraca polega na wzajemnym wspieraniu tworzenia i rozwijania transgranicznej oferty turystyki kulturowej, budowaniu transgranicznego partnerstwa sieciowego między Sygnatariuszami Memorandum skierowanego na kreowanie transgranicznych produktów turystyki kulturowej, organizowaniu spotkań, seminariów, szkoleń, warsztatów, konferencji, imprez promocyjnych i studyjnych mających na celu podnoszenie wiedzy i świadomości dotyczącej sakralnego dziedzictwa kulturowego w Polsce, Czechach i regionach transgranicznych, w tym zwłaszcza w obszarze Euroregionów Beskidy, Silesia, Pradziad i Śląsk Cieszyński. Obejmuje ona również popularyzowanie dobrych praktyk i wymianę doświadczeń w zakresie tworzenia i rozwijania transgranicznych produktów turystyki kulturowej między Polską i Czechami oraz innymi krajami europejskimi, promowanie sakralnego dziedzictwa kulturowego za pośrednictwem kampanii społecznych, PR, portali turystycznych, innowacyjnych narzędzi informatycznych oraz pozostałych form przekazu informacji, wspieranie działań na rzecz budowy marki poszczególnych, transgranicznych produktów turystyki kulturowej, dążenie do standaryzacji i certyfikacji transgranicznych produktów turystycznych znajdujących się w obszarze Euroregionów Beskidy, Silesia, Pradziad i Śląsk Cieszyński oraz inicjowanie i realizowanie wspólnych projektów w zakresie optymalnego wykorzystania potencjału polsko-czeskiego pogranicza.

źródło: 24.08.2017

KONTAKT

Nasze dane kontaktowe, napisz do nas.


PSONI Koło w Cieszynie

ul. Zamkowa 4
43-440 Bażanowice

33 858 05 89

kontakt@psonicieszyn.org

Inspektor ochrony danych osobowych:
Ewa Piotrowska
iodo@psonicieszyn.org

KRS: 0000070261
NIP: 548-10-52-070

Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Bażanowicach

Niepubliczna Szkoła Podstawowa Specjalna w Bażanowicach

Niepubliczna Szkoła Przysposabiająca do Pracy w Bażanowicach

ul. Zamkowa 4
43-440 Bażanowice

33 858 05 89

kontakt@psonicieszyn.org

sekretariat@psonicieszyn.org



Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Cieszynie

ul. Mickiewicza 13
43-400 Cieszyn

33 858 13 64

Rehabilitacja Medyczna

rejestracja@psonicieszyn.org

Świetlica Terapeutyczna

swietlica@psonicieszyn.org

Bank Spółdzielczy w Cieszynie: 12 8113 0007 2001 0002 9304 0001