Cieszyn: Zatrzymajmy się przez chwilę, spójrzmy na nich!


Już po raz 15. w Cieszynie odbyły się obchody Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną, który rokrocznie organizuje Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Cieszynie. W imprezie, która odbyła się 6 maja na cieszyńskim rynku, wzięli udział podopieczni i ich opiekunowie z szeregu placówek z terenu województwa śląskiego i Zaolzia. Słoneczna pogoda dopisała, dlatego każda z placówek mogła zaprezentować występy artystyczne przed tłumnie zgromadzoną publicznością. Wydarzenia na cieszyńskiej estradzie poprzedził tradycyjny „Marsz Godności” dookoła rynku. Hasłem tegorocznego wydarzenia było „Spotkanie z Godnością”, a imprezie towarzyszyły ponadto wystawy malarstwa, fotografii i rękodzieła artystycznego autorstwa osób z niepełnosprawnością intelektualną.

W uroczystym otwarciu Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną wzięli ponadto udział przedstawiciele cieszyńskiego, powiatowego i wojewódzkiego samorządu, a także dyrektorzy miejskich i powiatowych jednostek, a także naczelnicy wydziałów Urzędu Miejskiego oraz Starostwa Powiatowego w Cieszynie. Anna Wrzecionko, przewodnicząca PSOUU w Cieszynie podkreśliła, że godność jest wartością i dobrem, które przynależy się każdemu. Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną organizowany jest po to, by uwrażliwić społeczność na kwestie związane z tolerancją i poszanowaniem każdego człowieka. To też impreza, która co roku pokazuje, że osoby z niepełnosprawnością mają liczne umiejętności, zainteresowania i talenty, a stereotypowym jest myślenie, iż wymagają tylko pomocy i niczego nie potrafią samodzielnie zrobić. Starosta Janusz Król i dyrektor cieszyńskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Helena Smolarz przyłączyli się do tego przekazu, podkreślając otwarcie na potrzeby osób z niepełnosprawnością.

- Przez społeczeństwo jesteśmy odbierani jako słabi, potrzebujący pomocy i wymagający bezustannego wsparcia, tymczasem w wielu sprawach potrafimy zatroszczyć się o siebie, a dodatkowo wsparcie podarować drugiemu człowiekowi - zaapelował ze sceny podopieczny PSOUU w Cieszynie, Jerzy Bojarski. - Chodzi nam o to, żeby nie traktować nas jak małe dzieci, nie chcemy infantylnego traktowania, tylko zrozumienia - dodał. Ten przekaz uzupełnił apel Sylwii Banot, także podopiecznej PSOUU w Cieszynie: - Zasługujemy na taką samą godność jak inni - podkreśliła.

Wydarzeniem towarzyszącym głównej imprezy na płycie cieszyńskiego rynku 6 maja był wernisaż poetycko-edukacyjnej wystawy „Słowa - krajobraz emocji”, którą przygotowało Cieszyńskie Stowarzyszenie Ochrony Zdrowia Psychicznego „Więź” w ramach projektu „Słowa na granicy zmian”. - Nasza wystawa, choć była wystawiona w ramach Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną, skupiona jest wokół problematyki osób z zaburzeniami psychicznymi. Chciałbym tu zwrócić uwagę na bardzo istotną sprawę, którą jest rozróżnienie między osobami z niepełnosprawnością intelektualną i osobami z zaburzeniami psychicznymi. Choć czasem bywa, że są osoby, które zmagają się z dwoma tymi wyzwaniami - tłumaczy w rozmowie z naszą redakcją Marek Malesza z CSOZP „Więź”.

Na wystawę składają się utwory poetyckie stworzone podczas warsztatów, a także przewodnik „językowy savoir-vivre”, jakim powinniśmy się posługiwać, komunikując ze zdrowiejącymi. - „Słowa - krajobraz emocji” to wystawa stworzona z potrzeby obalania stereotypów dotyczących osób po kryzysach psychicznych - wyjaśnia nam Maria Kozakowska, autorka wystawy. - Staramy się pokazać, że choć często staramy się tego nie dostrzegać, to osoby z diagnozą psychiatryczną funkcjonują z nami w jednej przestrzeni i są nierzadko bardziej wnikliwymi jej obserwatorami, niż możemy przypuszczać. Wystawa jest zachętą do dialogu, który pozwoli nam na bardziej świadome budowanie wspólnoty - dodaje.

Wystawę, która znajduje się na rynku naprzeciwko cieszyńskiego ratusza, można zobaczyć do 19 maja br.

Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną PSOUU w Cieszynie oraz projekt „Słowa na granicy zmian” CSOZP „Więź” zostały objęte patronatem medialnym portalu gazetacodzienna.pl.

KONTAKT

Nasze dane kontaktowe, napisz do nas.


PSONI Koło w Cieszynie

ul. Zamkowa 4
43-440 Bażanowice

33 858 05 89

kontakt@psonicieszyn.org

Inspektor ochrony danych osobowych:
Ewa Piotrowska
iodo@psonicieszyn.org

KRS: 0000070261
NIP: 548-10-52-070

Zespół Niepublicznych Placówek Rehabilitacyjno-Oświatowych w Bażanowcach

Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Bażanowicach

Niepubliczna Szkoła Podstawowa Specjalna w Bażanowicach

Niepubliczna Szkoła Przysposabiająca do Pracy w Bażanowicach

Ośrodek Rehabilitacji Dziennej

Świetlica Terapeutyczna

ul. Zamkowa 4
43-440 Bażanowice

33 858 05 89

kontakt@psonicieszyn.org

sekretariat@psonicieszyn.org

Rehabilitacja Medyczna

rejestracja@psonicieszyn.org

Świetlica Terapeutyczna

swietlica@psonicieszyn.org

Bank Spółdzielczy w Cieszynie: 12 8113 0007 2001 0002 9304 0001