Zielone szkoły


Od 2007 roku, w okresie wiosenno-jesiennym, organizujemy dla naszych podopiecznych tygodniowy pobyt na zielonej szkole i warsztaty integracyjne (dotyczy uczestników Świetlicy Terapeutycznej) w malowniczych, ekologicznych i bogatych w atrakcje turystyczne miejscach. W poprzednich latach nasze wyjazdy miały charakter trzydniowych warsztatów, jednak uwzględniając potrzeby osób niepełnosprawnych i ich rodzin wydłużyliśmy pobyt do tygodnia. Dzięki zaangażowaniu pracowników wyjazdy odbywają się bez udziału rodziców. Podczas tygodniowego pobytu podopieczni uczą się funkcjonowania poza domem rodzinnym, rozwijają umiejętności samoobsługowe, komunikacyjne, kompetencje społeczne, integrują się z mieszkańcami, poznają historię, tradycję, kulturę i środowisko przyrodnicze danego regionu. Uczenie się poprzez działanie jest dla wychowanków ciekawsze i efektywniejsze.

Program zielonej szkoły/warsztatów dostosowany jest do potrzeb, zainteresowań i możliwości rozwojowych wychowanków oraz wykorzystuje potencjał regionu – walory historyczne, kulturowe, krajoznawcze i rekreacyjne. W trakcie pobytu podopieczni uczestniczą w wycieczkach krajoznawczych połączonych z edukacją ekologiczną, w grach i zabawach na świeżym powietrzu, zajęciach sportowych, rekreacyjnych, a także konkursach i warsztatach artystycznych.

W tym czasie rodzice naszych podopiecznych mogą złapać odrobinę wytchnienia, odpocząć,  bez konieczności bycia dyspozycyjnym przez całą dobę, zregenerować siły, pozyskać energię tak potrzebną do wykonywania  codziennych obowiązków domowych wynikających z wychowywania niepełnosprawnego dziecka. Po prostu mają czas dla siebie i spędzają go w ulubiony sposób.

Byliśmy już w Rymanowie Zdroju, Zakrzowie, Turawie, Sielpi, Zawoi, Międzybrodziu Żywieckim, Węgierskiej Górce, Wiśle, Ustroniu i Rabce Zdroju. Przed nami jeszcze wiele ciekawych miejsc, które chcielibyśmy zobaczyć i bliżej poznać. Każdy wyjazd to wspaniała przygoda dla naszych podopiecznych oraz mnóstwo doświadczeń i niezapomnianych wrażeń.

Zielone szkoły dofinansowane są ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a Warsztaty Integracyjne ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

KONTAKT

Nasze dane kontaktowe, napisz do nas.


PSONI Koło w Cieszynie

ul. Zamkowa 4
43-440 Bażanowice

33 858 05 89

kontakt@psonicieszyn.org

Inspektor ochrony danych osobowych:
Ewa Piotrowska
iodo@psonicieszyn.org

KRS: 0000070261
NIP: 548-10-52-070

Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Bażanowicach

Niepubliczna Szkoła Podstawowa Specjalna w Bażanowicach

Niepubliczna Szkoła Przysposabiająca do Pracy w Bażanowicach

ul. Zamkowa 4
43-440 Bażanowice

33 858 05 89

kontakt@psonicieszyn.org

sekretariat@psonicieszyn.orgOśrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Cieszynie

ul. Mickiewicza 13
43-400 Cieszyn

33 858 13 64

Rehabilitacja Medyczna

rejestracja@psonicieszyn.org

Świetlica Terapeutyczna

swietlica@psonicieszyn.org

Bank Spółdzielczy w Cieszynie: 12 8113 0007 2001 0002 9304 0001