Na cieszyńskim Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego odbyła się konferencja pod hasłem „Człowiek w przestrzeni lokalnej – dobre praktyki wspierania rozwoju, aktywizacji Integracja na Uniwersytecie i integracji społecznej Innego w warunkach wielokulturowości”, rozpoczynająca cykl „Aktywizacja jednostek, grup i zbiorowości w środowisku lokalnym”.
Podczas otwarcia konferencji o szerokich działaniań prowadzonych przez jednostki Powiatu Cieszyńskiego na rzecz niepełnosprawnych mówił Starosta Cieszyński Jerzy Nogowczyk, ktory zwrócił szczególną uwagę na formy ich wspierania i aktywizacji na naszym terenie. W otwarciu konferencji uczestniczyli również: Przewodniczący Rady Powiatu Cieszyńskiego Stanisław Kubicius oraz Zastępca Naczelnika Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Informacji cieszyńskiego Starostwa Łukasz Konarzewski, Czesław Banot Radny Miasta Cieszyna, Magdalena Goryczka –Naczelnik Wydziału Funduszy Europejskich, Promocji i Informacji Urzędu Miejskiego w Skoczowie.
Podczas obrad swoją działalność i osiągnięcia zaprezentowali przedstawiciele instytucji współorganizujących wydarzenie: Dyrektor Biblioteki Miejskiej w Cieszynie mgr Izabela Kula, wychowawca z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Cieszynie mgr Elżbieta Baum oraz mgr Katarzyna Zych ze Stowarzyszenia „Być Razem”.
Jednym z założeń konferencji było łączenie refleksji teoretyczno-naukowej z praktycznymi działaniami, dlatego też przygotowano ofertę warsztatów dla młodzieży. W warsztatach wzięli udział uczniowie z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Cieszynie, nad którą opiekę sprawowały: mgr Agata Mitręga ze szkolnej biblioteki i mgr Beata Parchańska, Inspektor ds. Bibliotek Publicznych w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie. Warsztaty animacji, mediacji i bibliodramy przeprowadzili trenerzy z Bydgoszczy, Katowic i Cieszyna. Studenci w czasie warsztatu „Chorzy i umierający jako Inni i Obcy. Spotkanie z nieuniknionym” doskonalili kompetencje społeczne, które będą im potrzebne w pracy zawodowej. Warsztat „Pedagogika cyrku jako forma aktywizacji” uczył przyszłych pedagogów, w jaki sposób wykorzystać do pracy w środowisku lokalnym talerze cyrkowe czy materiały do żonglerki.
Uczestnicy konferencji oraz uczniowie i studenci biorący udział w warsztatach mieli okazję obejrzeć przedstawienie teatralne dwóch legend cieszyńskich w reżyserii dr Ewy Tomaszewskiej. Tematyka spektaklu znakomicie wpisała się w zagadnienia podejmowane podczas obrad.
Członkowie Stowarzyszenia „Być Razem” wraz z mgr Ewą Kocot-Dawid przygotowali kiermasz własnoręcznie wykonanych prac, wśród których znalazły się: zdobiona trówła, drawniane zabawki, figurki, wazony.
Wychowankowie OREW-u pod opieką mgr Brygidy Sikory przygotowali wystawę malarską, którą można było podziwiać w sali konferencyjnej podczas przerw między obradami.
Inicjatywie organizacji spotkań naukowych połączonych z działaniami o charakterze warsztatowym towarzyszy – jak stwierdziła, otwierając konferencję Przewodnicząca Komitetu Naukowego i Organizacyjnego konferencji prof. UŚ dr hab. Alina Szczurek-Boruta – „świadomość misji pedagogiki społecznej jako nauki praktycznej, szeroko pojętej służby człowiekowi i społeczeństwu, potrzeba uruchamiania sił ludzkich, sił społecznych, budowania pomostów między nauką a kulturą, oświatą, gospodarką oraz polityką, po to aby tworzyć jak najlepsze warunki życia i pracy w naszym środowisku lokalnym”.
Konferencja zbliżyła do siebie społeczność cieszyńskiego ośrodka naukowego, instytucje publiczne oraz organizacje pozarządowe, co daje nadzieję na stworzenie lokalnego forum współpracy pomiędzy przedstawicielami środowisk kształtujących rozwój jednostkowy, społeczno-kulturowy i gospodarczy społeczności lokalnej. Obrady konferencyjne koncentrowały się na odmienności i wielowymiarowości człowieka oraz jego aktywności w środowisku zróżnicowanym kulturowo, co nabiera szczególnej wymowy na ziemi cieszyńskiej, gdzie żyją ze sobą osoby różnych narodowości, różnych wyznań, różnego pochodzenia, a także osoby różniące się sprawnością fizyczną i intelektualną, statusem materialnym, szansami życiowymi, wyglądem. Jakość relacji międzyludzkich w naszej społeczności lokalnej budzi refleksję nad potrzebą edukacji międzykulturowej, której zasady pracownicy, studenci i absolwenci cieszyńskiej pedagogiki starają się krzewić, a przede wszystkim wcielać we własnym życiu.
Najbliższa konferencja z cyklu „Aktywizacja jednostek, grup i zbiorowości w środowisku lokalnym” odbędzie się 18 marca br., a jej tematem jest „Senior w centrum oddziaływań edukacyjnych”. Prócz obrad konferencyjnych, znowu planowane są warsztaty. Tym razem dla studentów dziennych UŚ i cieszyńskich seniorów.
Źródło: Starostwo Powiatowe w Cieszynie,
Nasze dane kontaktowe, napisz do nas.
ul. Zamkowa 4
43-440 Bażanowice
Inspektor ochrony danych osobowych:
Ewa Piotrowska
iodo@psonicieszyn.org
KRS: 0000070261
NIP: 548-10-52-070
Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Bażanowicach
Niepubliczna Szkoła Podstawowa Specjalna w Bażanowicach
Niepubliczna Szkoła Przysposabiająca do Pracy w Bażanowicach
Ośrodek Rehabilitacji Dziennej
Świetlica Terapeutyczna
ul. Zamkowa 4
43-440 Bażanowice
Rehabilitacja Medyczna
Świetlica Terapeutyczna
Bank Spółdzielczy w Cieszynie: 12 8113 0007 2001 0002 9304 0001